English (Telecommunications)
gap area [correct]
OBS: Communications.
French (Télécommunications)
zone lacunaire [correct, feminine noun]
OBS: Communications.
Spanish (Telecomunicaciones)
zona muerta [feminine noun]; zona de silencio [feminine noun]
OBS: Comunicaciones.