English (Land Forces)
mean line of advance [correct, NATO]; MLA [correct, NATO]
French (Forces terrestres)
axe moyen de progression [correct, masculine noun, NATO]; MLA [correct, masculine noun, NATO]; route moyenne [correct, feminine noun, NATO]; MLA [correct, feminine noun, NATO]; MLA