English (Typography)
mottled print [correct]
French (Typographie (Caractères))
impression jaspée [correct, feminine noun]; impression moutonneuse [correct, feminine noun]; impression perlée [feminine noun]
OBS: Moutonneux : terme attesté dans VARIG, 1989,1.