English (Cytology)
macronucleus; trophic nucleus
French (Cytologie)
macronucléus [masculine noun]; macronoyau [masculine noun]; noyau trophique [masculine noun]
Spanish (Citología)
macronúcleo [masculine noun]; núcleo trófico [masculine noun]