English (Botany)
tartarian oats [correct]; side oats [correct]
French (Botanique)
avoine unilatérale [correct, feminine noun]; avoine drapeau [correct, feminine noun]; avoine à grappe [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
avena oriental [feminine noun]; avena caballuna [feminine noun]; avena de panoja colgante [feminine noun]