English (Botany)
psyllium [correct]; fleawort; whorled Plantain
French (Botanique)
herbe aux puces [correct, feminine noun]; psyllium [masculine noun]; œil de chien [masculine noun]; pucière [feminine noun]
Spanish (Botánica)
plantago psyllium [masculine noun]; Plantago psyllium [masculine noun]