English (Botany)
cat thyme [correct]; marum [correct]
French (Botanique)
herbe mastiche [correct, feminine noun]; herbe aux chats [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
hierba fuerte [feminine noun]; maro cortuso [masculine noun]