English (Soccer (Europe: Football))
football turf [correct]
French (Soccer (Europe : football))
surface «football turf» [correct, feminine noun]; gazon de football [correct, masculine noun]
Spanish (Fútbol)
césped de fútbol [correct, masculine noun]