English (Botany)
wax palm [correct]
French (Botanique)
céroxyle [correct, masculine noun]; céroxyle andicole [correct, masculine noun]; arbre à cire [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
árbol de la cera [masculine noun]