English (Botany)
anil [correct]; true indigo plant [correct]; west indian indigo plant [correct]
French (Botanique)
indigotier [correct, masculine noun]; indigotier des Indes [correct, masculine noun]; anil [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
añil [masculine noun]; índigo [masculine noun]