English (Botany)
golden oat-grass [correct]; yellow oat-grass [correct]
French (Botanique)
avoine dorée [correct, feminine noun]; avoine jaunâtre [correct, feminine noun]; trisete jaunâtre [correct]; avenette blonde [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
pasto dorado [masculine noun]; avena amarilla [feminine noun]; avena dorada [feminine noun]