English (Mineralogy)
Edelfors zeolite [proposal]
French (Minéralogie)
zéolite d'Edelfors [correct, feminine noun]; zéolithe d'Edelfors [correct, feminine noun]; zéolite rouge d'Edelfors [correct, feminine noun]
DEF: Variété rouge de laumontite.