English (Soccer (Europe: Football))
valve [correct]
OBS: Part of ball.
French (Soccer (Europe : football))
valve [correct, feminine noun]
OBS: Partie du ballon.
Spanish (Fútbol)
válvula [correct, feminine noun]
OBS: Parte del balón.