English (Botany)
baccate [correct, adjective]; bacciform [correct]
DEF: Resembling or having the structure of a berry.
French (Botanique)
bacciforme [correct]
DEF: Qui est en forme de baie.
Spanish (Botánica)
baciforme [correct]
DEF: En forma de baya.