English (Pharmacology)
cicatrizant [correct, adjective]
DEF: Favoring or causing ... cicatrization.
French (Pharmacologie)
cicatrisant [correct, adjective]
DEF: Qui favorise la cicatrisation des plaies.
Spanish (Farmacología)
cicatrizante [correct, adjective]
DEF: Que activa la cicatrización.