English (Biochemistry)
hyaloid
DEF: Glassy, transparent.
French (Biochimie)
hyaloïde [adjective]
Spanish (Bioquímica)
hialoideo [adjective]; hialoide [adjective]
DEF: Transparente como el cristal.