English (Boxing)
loss by retirement [correct]
OBS: Rules/refereeing.
French (Boxe)
défaite par abandon [correct, feminine noun]
OBS: Règlement/arbitrage.
Spanish (Boxeo)
derrota por abandono [correct, feminine noun]