English (Botany)
sacred fir [correct]; mexican fir [correct]; Guatemala fir [correct]
French (Botanique)
sapin du Guatemala [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
oyamel [masculine noun]; jalacote [masculine noun]