English (General Vocabulary)
contrivance [correct]
French (Vocabulaire général)
ruse [correct, feminine noun]; artifice [correct, masculine noun]
Spanish (Vocabulario general)
ardid [correct, masculine noun]; astucia [correct, feminine noun]; artimaña [correct, feminine noun]