English (Shooting (Sports))
bullet [correct]
French (Tir (Sports))
balle [correct, feminine noun]; projectile [correct, masculine noun]; cartouche [correct, feminine noun]
Spanish (Tiro (Deportes))
bala [correct, feminine noun]; proyectil [correct, masculine noun]