English (Mineralogy)
chlorosapphir [correct]
OBS: Variety of corundum.
French (Minéralogie)
chlorosaphir [correct, masculine noun]
DEF: Variété verte de corindon.
Spanish (Mineralogía)
clorozafiro [correct, masculine noun]
DEF: Variedad de corindón verde.