English (Botany)
asafetida [correct]; asafetida giant fennel [correct]
French (Botanique)
férule persique [correct, feminine noun]; ase fétide [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
asa fétida [feminine noun]; asafétida [feminine noun]