English (Handball)
fake without the ball [correct, noun]
OBS: Technique/tactics.
French (Handball)
feinte sans ballon [feminine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Balonmano)
finta sin la pelota [correct, feminine noun]