English (Mineralogy)
fluorous [correct]
DEF: Containing fluorine; relating to fluorine.
French (Minéralogie)
fluoritique [correct]
DEF: Qui contient du fluor.
Spanish (Mineralogía)
fluorítico [correct]
DEF: Que contiene flúor.