English (Biochemistry; Hormones)
adrenal hormone
French (Biochimie; Hormones)
hormone surrénalienne [feminine noun]; hormone surrénale [feminine noun]
Spanish (Bioquímica; Hormonas)
hormona suprarrenal [feminine noun]