English (Parasitoses)
nit [correct]
DEF: The egg of a louse.
French (Parasitoses)
lente [correct, feminine noun]
DEF: Œuf de pou.
Spanish (Parasitosis)
liendre [correct, feminine noun]
DEF: Puesta del piojo.