English (Economics)
technological gap
French (Économique)
écart technologique [masculine noun]; retard technologique [masculine noun]
Spanish (Economía)
retraso tecnológico [masculine noun]; desfase tecnológico [masculine noun]; laguna tecnológica [feminine noun]; brecha tecnológica [feminine noun]