English (Botany)
French truffle [correct]; Périgord truffle [correct]
French (Botanique)
truffe du Périgord [correct, feminine noun]; truffe noire [correct, feminine noun]; truffe des gourmands [correct, feminine noun]; truffe violette [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
trufa de Périgord [feminine noun]; trufa violeta [feminine noun]