English (Diving)
hand spotting [correct]
OBS: Technique/tactics.
French (Plongeon)
parade [feminine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Salto (Deportes acuáticos y náuticos))
asistencia [correct, feminine noun]