English (Cycling)
mark out with beacons [correct]
OBS: Mountain biking.
French (Cyclisme)
baliser [correct]
OBS: Vélo tout-terrain.
Spanish (Ciclismo)
balizar [correct]
OBS: Bicicleta de montaña.