English (Boxing)
referee stops contest [correct]
French (Boxe)
arrêt de l'arbitre [masculine noun]
OBS: Langen,boxe,127cp/11.74.
Spanish (Boxeo)
árbitro detiene el combate [correct, masculine noun]