English (Botany)
snakeroot eryngo [correct]; field eryngo [correct]
French (Botanique)
chardon Roland [correct, masculine noun]; panicaut champêtre [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
cardo corredor [masculine noun]; cardo setero [masculine noun]