English (Chemical Elements and Compounds)
triallylamine [correct]
OBS: Liquid intermediate.
OBS: Chemical formula: (H2C:CHCH2)3N
French (Éléments et composés chimiques)
triallylamine [correct, feminine noun]
OBS: Formule chimique : (H2C:CHCH2)3N