English (Blood)
hemorrhagic [correct, adjective]
DEF: Characterized by a profuse escape of blood.
French (Sang)
hémorragique [correct, adjective]
DEF: Relatif à l'hémorragie.
Spanish (Sangre)
hemorrágico [adjective]