English (Boxing)
take the count [correct]
OBS: Rules/refereeing.
French (Boxe)
prendre le compte [correct]; commencer à compter [correct]
OBS: Règlement/arbitrage.
Spanish (Boxeo)
llevar la cuenta [correct]