English (Botany)
cinchona tree; Peruvian bark tree
French (Botanique)
cinchone [feminine noun]; quinquina [masculine noun]; arbre à quinquina [masculine noun]
Spanish (Botánica)
quino [masculine noun]; árbol de la quina [masculine noun]; cascarillero [masculine noun]