English (Mathematics)
segment [correct]
DEF: [of a curve] The region bounded by a chord and the arc of the curve subtended by the chord.
French (Mathématiques)
segment [correct, masculine noun]
Spanish (Matemáticas)
segmento [correct, masculine noun]