English (Paleontology)
holotomous [correct, adjective]
DEF: Said of a crinoid arm with pinnules.
French (Paléontologie)
holotome [correct, adjective]
CONT: [Chez un Crinoïde, ] les bras pinnulés [sont dits] holotomes [...]