English (Chemistry; Pharmacology)
dihydroxy-B- diéthyl-; stilboestrol
French (Chimie; Pharmacologie)
diphényl-éthylène
OBS: (ann. pharm. fr., VIII, 158(1950).) trans-3, 4-di(p-hydroxyphenyl)-hex-3-enc.(bioch. j. 58, 262(1954)