English (Mineralogy)
plumboallophane [correct]; plomballophane [correct]; plumballophane [correct]
DEF: ... var. of allophane ... A silica-alumina gel containing PbO.
French (Minéralogie)
plumboallophane [correct, masculine noun]
DEF: Allophane contenant du plomb, Monteveccio, Sardaigne.