English (Weapon Systems; Protection of Life)
self-protect weapon [correct, NATO]; SPW [correct, NATO]
French (Systèmes d'armes; Sécurité des personnes)
arme d'autoprotection [correct, feminine noun, NATO]; SPW [correct, feminine noun, NATO]