English (Water Polo)
attacking player [correct]
OBS: Technique/tactics.
French (Water-polo)
attaquant [correct, masculine noun]; joueur attaquant [correct, masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Polo acuático)
delantero [correct, masculine noun]