English (Mineralogy)
spartaite [correct]; tetalite [correct]; calcimangite [correct]
OBS: Var. of calcite ...
French (Minéralogie)
tétalite [correct, feminine noun]
OBS: Variété de calcite, renfermant du manganèse.