English (Fish)
sunfishes [correct]
OBS: Bony fishes of the family Centrarchidae.
French (Poissons)
achigans [correct, masculine noun, plural]; crapets [correct, masculine noun, plural]; centrarchidés [correct, masculine noun, plural]; perches-soleils [correct, masculine noun, plural]; poissons-soleils [correct, masculine noun, plural]