English (Genealogy)
cousin [correct]; first cousin [correct]; full cousin [correct]; cousin-german [correct]
DEF: The child of one's uncle or aunt.
French (Généalogie)
cousin [correct, masculine noun]; cousine [correct, feminine noun]; cousin germain [correct, masculine noun]; cousine germaine [correct, feminine noun]; cousin au premier degré [masculine noun]; cousine au premier degré [feminine noun]
DEF: Personne qui descend de l’oncle ou de la tante.