English (Radioactive Ores (Mining))
uranium-bearing calcrete [correct]; uraniferous calcrete [correct]
French (Minerais radioactifs (Mines métalliques))
croûte calcaire uranifère [correct, feminine noun]; calcrete uranifère [masculine noun]; calcrète uranifère [masculine noun]