English (Mathematics)
ellipsoid [correct, adjective]; ellipsoidal [correct]
DEF: Pertaining to or having the form of an ellipsoid (noun).
French (Mathématiques)
ellipsoïdal [correct, adjective]
DEF: Qui a la forme d’un ellipsoïde.