English (Mathematics)
cusp [correct]; spinode [correct]
DEF: Tip of a pointed curve.
French (Mathématiques)
courbe spiniforme [correct, feminine noun]; spinode [correct, feminine noun]; aiguille [correct, feminine noun]
OBS: spiniforme : en forme d’épine.