English (Immunology)
eosinophil peroxidase [correct]; EPO [correct]
DEF: An enzyme found in the cytoplasmic granules of eosinophils.
French (Immunologie)
peroxydase éosinophile [correct, feminine noun]; EPO [correct, feminine noun]