English (Posology)
twice daily [correct]; twice a day [correct]; bis in die [Latin]; b.i.d. [Latin]; b.i.d.
French (Posologie)
deux fois par jour [correct]; bis in die [Latin]; b.i.d. [Latin]; b.i.d.