English (Posology)
four times daily [correct]; four times a day [correct]; quater in die [Latin]; q.i.d. [Latin]; q.i.d.
French (Posologie)
quatre fois par jour [correct]; quater in die [Latin]; q.i.d. [Latin]; q.i.d.